Romanów – Dwór Kraszewskich

DSC_0239
Romanów to dawna posiadłość Sapiechów położona niedaleko Sosnówki w województwie lubelskim. W 1812 r majątek nabyli Anna i Błażek Malscy. W latach 1806-1812 rozebrali stojący tu dwór drewniany i postawili na jego piwnicach, nowy murowany dom. Przyszły pisarz wychował się w tym właśnie parterowym dworku, do którego przybył we wczesnym dzieciństwie. Dziadkowie opiekowali się nim do 15 roku życia.
DSC_0236
Odszedł stąd w 1827 r. i wracał do tego miejsca już jako gość odwiedzający swój „raj utracony”. Po dziadku Molskim i ojcu Janie Kraszewskim majątek przejął Kajetan – najmłodszy brat pisarza. W czasie remontu po pożarze w 1858 r. nowy właściciel dobudował w części środkowej piętro, zagospodarował poddasze, ganek frontowy zastąpił portykiem z czterema doryckimi kolumnami.
DSC_0241
Kolejni właściciele – wnuczka Kajetana, Paulina Rościszewska wystawiła dwór na sprzedaż. Opuszczony dwór spłonął w sierpniu 1943 r. podpalony przez oddział radzieckiej partyzantki.
DSC_0242
Odbudowa dworu trwała do 1962 r i 28 lipca tegoż roku otwarto w dworku muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego. W latach 2007 – 2013 przeprowadzono restaurację zabytku, który odzyskał swój niepowtarzalny kształt i charakter z okresu lat dziecięcych J>I Kraszewskiego.
DSC_0243
Pomniczek autora w ogrodzie pałacyku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s