Wieliczka – Kopalnia Soli

Dzieje warzenia soli w Wieliczce sięgają 3000 r. p.n.e. , a od X -XI w. rozwinęło się tutaj kopalnictwo soli. W XV w. kopalnia została założona przez króla Kazimierza Wielkiego i była jednym z największych ośrodków górnictwa nie tylko w Polsce ale i w całej Europie. Obecnie w kopalni nie wydobywa się już soli.
Łączna długość korytarzy na dziewięciu poziomach wynosi wynosi prawie 300 km, a najgłębszy poziom leży 327 m pod poziomem powierzchni. Trasa dla turystów wynosi ok. 2 kilometry i prowadzi przez trzy poziomy na głębokości 64 – 135 m. Podczas wycieczki zwiedza się 20 komór, a trasa prowadzi przez piękne groty i kaplice.
Komora Mikołaja Kopernika powstała w 1785 r. przez eksploatację soli zielonej. W komorze znajduje się rzeźba przedstawiająca Mikołaja Kopernika, Rzeźbę stworzył Władysław Hapek w 1973 .
Komora Janowice powstała w w XVII w. , w której znajdują się figury związane z polską legendą powstania wielickiego złoża soli kamiennej. Królewna węgierska Kinga wybierała się do Polski w celu poślubienia króla polskiego Bolesława Wstydliwego. Przed wyjazdem poprosiła swojego ojca o sól którą pragnęła podarować swoim przyszłym poddanym. Ojciec spełnił jej prośbę i podarował jej kopalnie Maramuesz (obecnie Rumunia). Jednak przenieść kopalnię do Polski nie było możliwe, więc Konga wrzuciła swój pierścień zaręczynowy do szybu kopalni. Podczas jej przejazdu do Krakowa natrafiono na bryłę soli, z której wypadł zaręczynowy pierścień Kingi.
Komora Józefa Piłsudskiego powstała w XIX w. Dwa wyrobiska zostały zalane wodą i połączone tunelem. Turyści mogli się przemieszczać przez przez tunel tratwą. W 1915 r. w tunelu miała miejsce wypadek . Na prom weszła dwukrotna ilość osób niż dopuszczalna to jest 55. W wyniku nadmiernego obciążenia prom się wywrócił do góry dnem i siedem osób utonęło. Od tego czasu zlikwidowano przejażdżki promem po słonym jeziorze.
Komora Spalone powstała w XVII w. Na zdjęciu przedstawiono walkę górników z metanem. Tzw. Pokutnicy, czyli górnicy z palącymi się żagwiami umocowanymi na długich żerdziach czołgali się po dnie komory lub chodnika i zapalali metan. Wrażenie jest niesamowite, gdyż akcja odbywa się w całkowitej ciemności i po zapaleniu metanu następuje jego wybuch.
Komora Kazimierza Wielkiego powstała dla twórcy statutu żup krakowskich. Nazwę im Króla Kazimierza nadano w 1968 r. w 600-letnią rocznicę wydania statutu. c
Prawdopodobnie już w XVI w. do kopalni sprowadzono konie, które pracowały przy różnego rodzaju urządzeniach wyciągowych i kieratach.
Kaplica św. Kingi, jest to podziemny kościół o wymiarach 54 m. długości, 18 m. szerokości ok 12 m. wysokości, który znajduje się na 101 m. pod powierzchnią ziemi. W kaplicy znajdują się relikwie św. Kingi. W każdą niedzielę odbywają się tu msze św.. Znajdują się tu również płaskorzeźby wykute w skale solnej przedstawiające wydarzenie Nowego Testamentu. Od 1999 r. w kaplicy znajduje się pomnik Jana Pawła II.
W kaplicy św. Kingi można oglądać wspaniały solny żyrandol, który zbudowany jest aż z 2,5 tys. kryształów najczystszej soli tzw, halit.
Komora Michałowice jest największym wyrobiskiem w Wieliczce. Jej wysokość to 35 m., a eksploatacja tej komory trwała 100 lat. Jej wielkość wymusiła budowę specjalnych zabezpieczeń w celu podtrzymania stropu.
Przepiękna „firanka” utworzona na linkach przez osadzenie się na niej soli.
W kopalni znajduje się obraz św, Kongi, namalowany przez Jana Matejkę. W Komorze Wessla (brak możliwości zwiedzania) znajduje się podziemne sanatorium. W 1997 r. w komorze tej na III poziomie (135 m) otwarto podziemny Ośrodek Rehabilitacyjno – Leczniczy, w którym leczy się schorzenia dróg oddechowych, astmy i alergii. Leczenie polega na wdychaniu powietrza bogatego w minerały chlorku sodu, wapnia i magnezu. Ponadto w kopalni znajduje się wiele mniejszych komór, nie mniej atrakcyjnych. Województwo małopolskie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s