Nieborów – Pałac Radziwiłłów

Pałac w Nieborowie należy do najokazalszych rezydencji magnackich w Polsce. Już w średniowieczu istniała tu dwór drewniany, zastąpiony okazałym pałacem Gotycko-renesansowym. Za sprawą arcybiskupa gnieźnieńskiego Michała Radziejowskiego w latach 1690 – 1696 wzniesiona została obecna rezydencja.
Rozkwit pałac nieborowski przeżywał za czasów hetmana litewskiego Michała Kazimierz Ogińskiego oraz Michała Hieronima i Heleny z Przeździeckich Radziwiłłów.
Po śmierci Michała Ogińskiego majątek zaczął podupadać. Szalę goryczy przechylił Zygmunt Radziwiłł, który roztrwonił majątek rodzinny.
Na szczęście w 1879 r. Zygmunt przekazał resztę majątku swojemu bratu Michałowi Piotrowi Radziwiłłowi. Michał zmarł bezpotomnie w 1903 r., a majątek przeszedł w ręce dalekiego kuzyna Janusza Radziwiłła, który w 1922 r. który zlecił nadbudowę drugiego piętra pałacu.
Janusz Radziwiłł był znanym działaczem politycznym w okresie międzywojennym. W czasie okupacji hitlerowskiej był więziony przez Niemców jak i przez NKWD na terenie ZSRR. Dobrami w Nieborowie zarządzał w tym okresie jego syn Edmund Radziwiłł.
W 1945 r. pałac w Nieborowie, oraz park romantyczny w Arkadii przejęty został przez państwo i stał się oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. Województwo łódzkie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s