Gierłoż – Wilczy Szaniec

Wilczy Szaniec był największą kwaterą wojenną Hitlera zbudowaną z planowaną inwazją na Związek Radziecki. Adolf Hitler uważał się za wybitnego stratega i chciał być blisko działań wojennych. Na zdjęciu ruiny baraku narad.
Wyznaczony teren w lasów kętrzyńskich przy linii kolejowej do Węgorzewa, otoczony jest jeziorami i bagnami stał się od jesieni 1940 r. miejscem budowy kwatery. Na zdjęciu ruiny baraku poczty i służb bezpieczeństwa.
Obszar zamknięto dla ludności cywilnej pod pozorem budowy zakładów Askania. Prace prowadzone były przez robotników niemieckich z organizacji Todta. Po śmierci Todta, który zginął w katastrofie lotniczej budowę nadzorował Speer, Minister Uzbrojenia i amunicji. Na zdjęciu ruiny baraku służb stenograficznych.
24 czerwca 1941 r. do Gierłoży przyjeżdża pociągiem specjalnym Adolf Hitler wraz ze swoim sztabem. W miarę przedłużania się działań wojennych wznoszono nowe cięższe bunkry. Bunkier ogólnego użytku Bormana.
Do listopada 1944 r. wzniesiono przeszło 100 obiektów w tym 7 bunkrów ciężkich. Przy budowie w ciągu 4 lat pracowało 40 tys. robotników. Na zdjęciu zrujnowane wejście do bunkru Bormana.
W kwaterze Hitler przebywał prawie 800 dni. Stąd wydawane były rozkazy dotyczące działań armii niemieckiej w II wojnie światowej. Tutaj niemiecki oficer pułkownik Stauffenberg dokonał nieudanego zamach na Hitlera, tutaj też bywali zapraszani przez Hitlera przywódcy inny państw. Zdjęcie pokazuje jak grube były nury bunkrów.
Kwaterę zamieszkiwało ok. 2000 osób, w tym nie więcej niż 20 kobiet, które pełniły rolę sekretarek, stenotypistek, kucharek. W Gierłoży nigdy nie była Ewa Braun, przyszła żona Hitlera. Na zdjęciu bunkier Hitlera.
Cały obszar kwatery 2,5 km kwadratowego, podzielony był na 3 strefy bezpieczeństwa. Całość otoczono polami minowymi o szerokości od 50 do 150 m w zależności od rodzaju terenu. Nr 13 bunkier Hitlera.
W strefie 1A mogły przebywać osoby tylko z najbliższego otoczenia Wodza. Pola minowe na zewnątrz jak i wewnątrz kwatery otoczono siatką oraz zasiekami z drutu kolczastego, aby uniknąć przypadkowych wybuchów spowodowanych przez zwierzęta leśne. Na zdjęciu ruiny bunkra adiutantury Hitlera.
Teren strzegły liczne patrole piesze. W promieniu 100 km prowadzony był nasłuch radiowy, czuwało lotnictwo i baterie przeciwlotnicze. Na zdjęciu ruiny bunkra naczelnego dowództwa wermachtu feldmarszałka Wilhelma Keitla.
W celu maskowania wznoszonych obiektów, pokrywano je specjalnym tynkiem z cementu, trawy morskiej i drobnych wiórów. Nad drogami, przejściami i bunkrami zawieszano siatki maskujące. Na zdjęciu ruiny schronu Hermana Goeringa.
Kwatera posiadała dwa lotniska, dworzec kolejowy, kino, jadłodajnie, herbaciarnie, sauny. Bunkry ciężkie zbudowano na wypadek nalotów, a mieszkano i pracowano w obiektach lżejszych. Kwatera nigdy nie była bombardowana, mimo, że alianci wiedzieli o jej usytuowaniu. Na zdjęciu dom i kancelaria marszałka Rzeszy H. Goeringa
Tablica z datą i godziną zamachu na Hitlera
20 listopada 1944 r. w obliczy zbliżającego się frontu Hitler z całym sztabem ewakuował się do Zosse w pobliżu Berlina. 22 listopada feldmarszałek Wilhelm Keitel wydał rozkaz wysadzenia obiektów kwatery. Na średniej wielkości bunkier potrzebne było od 8 do 10 ton materiałów wybuchowych. Nw zdjęciu odbudowany barak, w którym nastąpił zamach na Hitlera. Na zdjęciu widać teczkę z materiałami wybuchowymi,
W wyniku eksplozji popękała tafla lodu na okolicznych jeziorach, a olbrzymie betonowe bloki rozrzucone zostały w promieniu kilkudziesięciu metrów. Wnętrze baraku zostało wiernie odtworzone. W trzy dni później Armia Czerwona dokonała dalszych zniszczeń kwateri i miasta Kętrzyn. Województwo warmińsko-mazurskie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s