Kruszewo – Pałac Neogotycki

Historia pałacu w Kruszewie sięga XVIII w., kiedy to ówczesny właściciel tych terenów wybudował pałac. Jednak w 1870 r. hrabia podjął decyzję o wymianie dóbr na dobre k/ Chodzieży. Nowy właściciel Kruszewa Wallenberg wyburzył wszystkie zabudowania i zbudował swój pałac, który stoi po dziś dzień. Budowę ukończono w 1889 r.. a przy budowie byli zatrudnieni wszyscy mieszkańcy okolicy.
Po Wollenburgu właścicielami pałacu byli; hr. Potulicki, Boelwitz i Rudnicki. W latach 1929-1935 w pałacu znajdowało się niższe seminarium duchowne, a od 1938 r. nowicjat zakonny.
W czasie II wojny światowej w pałacu znajdował się przejściowy obóz dla rodzin, które miały być wywiezione w nieznane miejsca, następnie szkoła NSDAP oraz zakład ginekologiczny dla niemieckich kobiet. Po wojnie w pałacu znajdowała się porodówka, ośrodek zdrowia, a od 1960 do 1989 r. szpital pulmonologiczny.
W 1998 r. pałac kupił prywatny właściciel ale do dnia dzisiejszego obiekt niszczeje i ponownie został wystawiony na sprzedaż. Województwo wielkopolskie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s