Pakość – Zamek – Klasztor

Zamek został zbudowany w 1259 r. przez księcia kujawskiego Kazimierza I ojca Władysława Łokietka. Budowla miała między innymi strzec drogi prowadzącej z Inowrocławia do Gniezna. Z końcem XIII w. zamek należy do rodziny Leszczyców.
Jest to budowla postawiona na planie kwadratu z ceglano-kamiennym murem obronnym, posiadająca drewniane i murowane budynki. W 1332 r. zamek jako jedyny zdołał odeprzeć krzyżackie oblężenia. W wieku XV zamek został rozbudowany i wzmocniono jego obronność. Powstała wieża obronna poprzedzona zwodzonym mostem przerzuconym nad fosą z wodą.
Wtedy to właścicielem zamku był generalny starosta Wielkopolski Tomasz z Kościelca. Rok 1931 to sprowadzenie do Polski zakonu reformatorów przez ówczesnych właścicieli ziem, rodzinę Działyńskich.
Dla ich potrzeb darowano ojcom zamek, który stopniowo zostaje przebudowany na klasztor. Za pruskiego panowania następuje kasata zakonu i księża musieli opuścić klasztor. Wracają do niego dopiero w latach siedemdziesiątych XX w. Obecnie klasztor należy do zakonu franciszkanów. W zabudowaniach można znaleźć pozostałości dawnego zamku. Województwo kujawsko-pomorskie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s