Sorkwity – Pałac

Pałac położony jest pomiędzy jeziorami iGielądzkim i Lampackim. Pierwotnie w tym strategicznym miejscu znajdowała się pruska strażnica, a następnie docenili i przejęli te tereny Krzyżacy.
W połowie XV w. dobra sorkwickie przejęła rodzina von Schleibenów i były ich własnością do XVIII w. W 1750 r. na krótko nowym właścicielem została rodzina Bronikowskich, by w 1804 r. tereny te odkupiła rodzina von Mirbachów, którzy zapoczątkowali okres świetności majątku.
W latach 1850 – 1856 wzniesiono pałac w stylu angielskiego neogotyku. Była to budowla piętrowa, z czerwonej cegły, przypominająca zamek. Podczas I wojny światowej w pałacu stacjonowały wojska rosyjskie.
26 sierpnia 1914 r. rezydencja została spalona. Z pożaru pozostały tylko mury, a całe wnętrze i ich wystrój, liczne dzieła sztuki uległy zniszczeniu. Po bezpotomnej śmierci Juliusz von Mirbacha majątek przejął baron von Poleskie, który w 1921 r. rozpoczął odbudowę.
Majątek w jego rękach przetrwał do 1945 r. Po II wojnie światowej w pałacu mieścił się PGR, a w 1957 r. Zakład Maszyn Rolniczych Ursus z Warszawy i utworzono w nim ośrodek wypoczynkowy. Od 1998 r. pałac jak i piękny park jest w rękach prywatnych. Bramy pałacu są zamknięte i wejście na teren jest wzbronione. Województwo warmiński-mazurskie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s