Pilica – Pałac Toporczyków

W XIV w. Pilica stanowiła własność Toporczyków, którzy byli również właścicielami zamku w Smoleniu. Prawdopodobnie to oni zbudowali zamek w Pilicy, a ich ród od nazwy miejscowości był zwany Pileckimi.
Pałac w Pilicy zwany również zamkiem był rezydencją z budowaną w stylu renesansu włoskiego, złożony z czterech skrzydeł, w środku był dziedziniec, a całość była otoczona bastionowymi fortyfikacjami. Budowla położona jest na Szlaku Orlich Gniazd. Obiekt często zmieniał właścicieli, a co za tym idzie równie często był przebudowywany.
Po Toporczykach właścicielami byli Padniewscy, Zbarscy, Wiśniowieccy oraz Stanisław Warszycki. Zamek dwukrotnie zajmowali Szwedzi – w 1655 r. oraz 1731 r.
Po tym okresie właścicielką majątku została Maria z Wesselów Sobieska, która przebudowała zamek w stylu francuskim. Ostatnim właścicielem był Arciszewski, któremu władze PRL-u odebrały pałac i utworzono w nim zakład poprawczy dla młodzieży.
W ostatnich czasach o pałac upomnieli się spadkobiercy i toczy się proces w sądzie. Teren obiektu jest także miejscem martyrologii. W czasie II wojny światowej, niemiecka żandarmeria w pobliżu pałacu rozstrzelała ok. 80 polaków i ok.70 Żydów. Województwo śląskie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s