Stępina-Cieszyna – Tunel Kolejowy Hitlera

DSC_0554
Na granicy dwóch wsi, Stępina i Cieszyna, wybudowano naziemny schron kolejowy, który wchodził w skład kwatery głównej Hitlera.
DSC_0559
Wybudowany został przez organizację Todta w latach 1940 – 1941. Cały obiekt składał się z kilkudziesięciu budowli towarzyszących tunelowi takich jak schrony, bunkry strażnicze, bunkry obrony przeciwlotniczej i inne., z czego do dnia dzisiejszego zachowało się siedem żelbetowych konstrukcji.
DSC_0560
Tunelowy schron kolejowy jest unikatowym zabytkiem architektury obronnej w skali europejskiej.
DSC_0563
Długość schronu wynosi 382 m, szerokość 8,3 m. wysokość 12 m., a grubość ścian 2 m. Na zdjęciu korytarz ewakuacyjny.
DSC_0570
Konstrukcja całego obiektu jest ostrołukowa z dwuskrzydłową bramą otwieraną elektrycznie. Cały obiekt przykryty był siatką maskującą.
DSC_0573
Wewnątrz tunelu zbudowany był tor kolejowy otoczony peronami (fragment na zdjęciu) a, obok poniżej poziomu peronu przebiegał korytarz ewakuacyjny, który na całej długości posiadał co parę metrów potężne drzwi. Po wojnie perony zostały zalane betonem.
DSC_0576
We wnętrzu tunelu mieściła się „Amerika” czyli specjalny pociąg Adolfa Hitlera. 27 i 28 sierpnia 1941 r. dosylo tu do spotkania Hitlera y Benito Mussolinim. Podobno Hitler w październiku tego roku ponownie gościł w Stępinie. Przebywali tu również Himmler, Keitel, Rommel oraz inni wysokiej rangi oficerowie.
DSC_0562
Po wojnie (perony zostały zalane betonem) w tunelu był skład sprzętu wojskowego, następnie Centrala Rybna oraz Spółdzielnia Kółek rolniczych. Obecnie wszystkie obiekty są są w dobrym stanie i udostępnione do zwiedzania. Na zdjęciu korytarz ewakuacyjny. Województwo podkarpackie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s