Świnoujście -Fort I Gerharta.

DSC_0140
Kolejny fort Twierdzy Świnoujście położony jest we wschodniej części Świnoujścia na wyspie Wolin, w pobliżu latarni morskiej.
DSC_0149
Wybudowany w latach 1856 – 1863, przeznaczony do obrony portu, należy do najlepiej zachowanych nabrzeżnych fortów artyleryjskich w Europie.
DSC_0156
W II połowie XIX w. pełniąca rolę bloku koszarowo-bojowego, dwukondygnacyjna reduta po przebudowaniu stał;a się zapleczem obwałowań ziemnych, a całość była otoczona wodną fosą. Nad fosą był most zwodzony, który wiódł do głównego wejścia do reduty.
DSC_0162
Fort uzbrojony był w artylerię polową, armaty kalibru 150 i 210 mm. oraz karabiny maszynowe. Doprowadzono również łączność telegraficzną oraz kolej wąskotorową.
DSC_0160
Po wojnie fort użytkowany był przez Rosjan i pełnił funkcję magazynów.
DSC_0170
W 1962 r. obiekt został przekazany miastu, a od 2001 r. został wydzierżawiony fascynatom, którzy na terenie fortu przedstawiają tzw. żywą historię. Przebrani w pruskie mundury studenci oprowadzają zwiedzających po całym obiekcie, próbując nauczyć zwiedzających ówczesnej musztry. Na zdjęciu pasowanie przez oficera na żołnierza.
DSC_0176
Od 2001 r. w forcie ma swoją siedzibę Muzeum Obrony Wybrzeża. W obiekcie rezyduje historyczny komendant. Wspaniałe muzeum, świetni, z humorem przewodnicy. Obiekt wart zobaczenia. (na zdjęciu moja żona z przewodnikiem). Województwo zachodnio-pomorskie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s