Śmiełów – Pałac Klasycystyczny

DSC_0074
Pałac w Śmiełowie zbudowano w 1797 r. Syn właściciela majątku Andrzeja Gorzeńskiego, Andrzej uczestniczył w kampanii rosyjskiej Napoleona jako adiutant marszałka Louisa Davouta. Andrzej po powrocie do domu zajął się prowadzeniem majątku, który zasłynął z hodowli koni. Śmiełów dzięki swojemu położeniu tuż nad granicą dwóch zaborów, wykorzystywany był jako punkt przerzutowy ludzi i literatury wykorzystywanej w działalności niepodległościowej.
DSC_0073
Tu też zatrzymał się na kilka tygodni Adam Mickiewicz. Po wygaśnięciu rodu Gorzeńskich zadłużony majątek kupił Franciszek Chełkowski . Chełkowski realizuje ideę domu otwartego, aż do wybuchu wojny.
DSC_0072
Śmiełów odwiedzają m.innymi H. Sienkiewicz, Ignacy Padarewski, Wojciech Kossak, Ludwik Puget, Ludomir Różycki i Władysław Tatarkiewicz. W 1939 r. po wkroczeniu Niemców, Chełkowscy zostają internowani, a ich majątek wraz z pałacem zajęty przez okupanta.
DSC_0071
W 1945 r. pałac splądrowano i podzielono na mieszkania. Później mieściła się tu szkoła.W 1970 r. pałac został przejęty przez Muzeum Narodowe w Poznaniu i utworzono w nim muzeum Adama Mickiewicza. Województwo wielkopolskie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s