Gołuchów – Zamek Działyńskich

DSC_0051
Zamek w Gołuchowie zbudowany na planie prostokąta został zbudowany w latach 1550 – 1560 dla Rafała Leszczyńskiego. Budowla charakteryzuje się tym, że w każdym narożniku wzniesiono ośmioboczne baszty.
DSC_0055
W 1695 r. Leszczyńscy sprzedali zamek Suszkom, a następnymi właścicielami byli Chlebowscy, Swiniarscy, Suchorzewcy. Zmiany te doprowadziły obiekt do ruiny.
DSC_0053
W 1856r. w związku ze ślubem swojego syna Jana Kantego z Izabellą z Czartoryskich, Tytus Działyński zakupił Gołuchów na przyszłą siedzibę młodej pary. Jan Działyńskiza finansowanie i organizację powstania styczniowego na terenie wielkopolski został zaocznie skazany przez władze pruskie, co zmusiło go do emigracji. Przed utratą Gołuchowa, Izabella formalnie odkupiła zamek z rąk Działyńskich i w latach 1875 – 1885 przeprowadziła gruntowną odbudowę obiektu nadając mu charakter romantyczny.
DSC_0032
Po śmierci Izabell w 1899 r. majątek został przekształcony w ordynację i odziedziczony przez bratanka księcia Witolda Czartoryskiego. W 1939 r. zbiory zostały zrabowane przez hitlerowców.
DSC_0041
Obecnie w zamku mieści się Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. W 2016 r. obiekt został odkupiony od Fundacji Książąt Czartoryskich przez Skarb Państwa za 20 milionów zł. Województwo wielkopolskie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s