Krobielowice – Pałac Blucherów

DSC_0403
W XV wieku w Krobielowicach znajdowała się budowla obronna, którą w 1349 r. kupił Heindrich von Sitten. . W 1417 r. całą wieś nabył opat Andreas Rugler, włączając ją do dóbr klasztoru św. Wincentego.
DSC_0405
Na miejscu dawnego obiektu w XVI w. został wybudowany renesansowy murowany dwór, w którym mieścił się klasztorny zarząd dóbr oraz mieszkania dla urzędników. W latach 1699 – 1704 przeprowadzono generalną rozbudowę dworu nadając mu obecny kształt rezydencji typu pałacowego.
DSC_0406
W 1814 r. Krobielowice oraz pałac zostały przekazane feldmarszałkowi von Blucherowi w uznaniu zasług za zwycięstwa nad wojskami napoleońskimi. Pałac przetrwał w jego rękach do końca II wojny światowej. W okresie PRL-u pałac został upaństwowiony, a później wykupiony przez potomka angielskiej części rodziny marszałka Bluchera – Chrisa Vaile.
DSC_0408
Chris Vail, który jest obywatelem Nowej Zelandii wyremontował pałac po 1993 r. Obecnie w pałacu mieści się hotel, restauracja i klub golfowy, a otaczające pałac tereny przekształcono na pola golfowe. Województwo dolnośląskie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s