Kraków – Kopiec Kościuszki

DSC_0179
Kopiec Tadeusza Kościuszki znajduje się na wzgórzu bł. Bronisławy. Kopiec został usypany w latach 1820 – 1823 na terenach byłego austriackiego Fortu nr 2.
DSC_0184
Narastający kult bohatera narodowego, który bardzo był związany z Krakowem spowodował, że opinia publiczna wymogła od władz miasta wzniesienia szczególnego monumentu ku pamięci znamienitego Polaka.
DSC_0181
Zdecydowano, że zostanie usypany kopiec Jego imienia, a koszty pokryje społeczeństwo ze zbiórki pieniędzy.
DSC_0194
Dzień 15 września 1820 r. był wielkim wydarzeniem w Krakowie, a była to data rozpoczęcia sypania kopca. Kształt budowli miał być podobny do istniejących już od wieków w Krakowie kopców Krakusa i Wandy.
DSC_0211
Usział w sypaniu kopca stał się patriotycznym obowiązkiem mieszkańców, weteranów powstań, młodzieży, chłopów, a nawet cudzoziemców odwiedzających Kraków.
DSC_0213
Usypany kopiec miał wymiary; 80 m średnicy u podstawy, 8,5 m średnicy u wierzchołka oraz 34,1 wysokości.
DSC_0214
W okresie I wojny światowej Austriacy usunęli pamiątkowy kamień na szczycie kopca i utworzyli tam punkt obserwacyjny dla potrzeb wojska.
DSC_0200
W 1937 r. W lesie Wolskim usypano kolejny, czwarty kopiec w Krakowie ku pamięci Józefa Piłsudskiego. Na zdjęciu widok kopca Piłsudskiego z kopca Kościuszki.
DSC_0201
W okresie II wojny światowej Niemcy planowali zlikwidować Kopiec Kościuszki jako symbol polskości, a w czasie wyzwolenia Krakowa Rosjanie urządzili tu sztab i punkt obserwacyjny dla swoich wojsk. Na zdjęciu widok z Kopca na klasztor zbudowany na Srebrnej Górze na Bielanach OO. Kamedułów.
DSC_0202
W 1977 r. odrestaurowano część fortu i uruchomiono w nim hotel. Na zdjęciu widok z Kopca na stadion Wisły Kraków.
DSC_0203
Mieści się tu również siedziba radia RFM, RFM Clasic, RFM Maxxx, wystawa figur woskowych oraz Muzeum Tadeusza Kościuszki. Na zdjęciu widok z kopca na Krakowskie Błonia. Woj. małopolskie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s