Tyniec – Opactwo Benedyktynów

DSC_0268
Opactwo w Tyńcu ufundował w 1044 r. książę Kazimierz I Odnowiciel, syn króla polskiego Mieszka II i księżniczki Rychezy.
DSC_0266
Klasztor usytuowany jest na wapiennym Wzgórzu Klasztornym nad rzeką Wisłą. W XIII w. klasztor został umocniony kamiennym murem, jednak ten system obrony okazał się niewystarczający bo w 1259 r. został zniszczony przez tatarów.
DSC_0264
W XIV w. klasztor został ufortyfikowany i obsadzony stałą załogą, Zbudowano warowny zamek na planie trójkąta z wieżą nad skarpą wiślaną.
DSC_0269
Opactwo było chronione przez załogę wojskową aż do XVII w.
DSC_0270
Tyniec stracił swoje znaczenie jako strażnica graniczna w 1457 r. kiedy to król Kazimierz Jagiellończyk wykupił księstwo oświęcimskie i zatorskie.
DSC_0273
W wieku XVII opactwo zostało zniszczone najazdem i okupacją szwedzką. Jednak w bardzo krótkim czasie zostało odbudowane w stylu barokowym, otoczony nowymi murami i nowoczesnymi bastionami.
DSC_0276
W II połowie XVIII w. podczas konfederacji barskiej klasztor został zmieniony na twierdzę. Obsadzony przez powstańców dwukrotnie odpierał ataki Rosjan (1771-1772) ale skapitulował przed oddziałami austriackimi.
DSC_0278
Na zdjęciu klasztorna studnia z którą związana jest legenda z czasów Bolesława Chrobrego.
DSC_0280
Obiekt zniszczony podczas wojny w 1816 r., a Austriacy skasowali opactwo. W 1831 r. upadek przypieczętował pożar, a w efekcie został opuszczony i popadł w ruinę.
DSC_0285
Przez ponad 100 lat opactwo było niezamieszkane i dopiero w lipcu 1939 r. zamieszkało w nim 11 mnichów belgijskich. Odbudowę rozpoczęto po II wojnie światowej, która praktycznie trwała do początku XXI w.
DSC_0289
Obecnie Opactwo pełni funkcję religijną ale mnisi zajmują się również promocją i sprzedażą produktów wytwarzanych wg. tradycyjnych klasztornych receptur. W klasztorze można wynająć sobie celę na osobiste medytacje. Województwo małopolskie.

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s