Kraków – Pałac Biskupów Krakowskich

DSC_0147
Przez niemal całe średniowiecze od czasów założenia biskupstwa krakowskiego, siedzibą biskupów był Wawel. Pierwsze wzmianki o Pałacu Biskupów pochodzą z kończ XIV w., a w XVI w. został przebudowany w stylu renesansowym.
DSC_0148
Wtedy też podjęto decyzję, że będzie to niezależna siedziba biskupów.
DSC_0145
W XVIII w. biskup Piotr Gembicki przebudował pałac w stylu wczesnego baroku na planie czworokąta. Z tego okresu pochodzi portal zachowany do dzisiaj nad wejściem do budynku od strony ul. Franciszkańskiej.
DSC_0150
W 1850 r. w wyniku wielkiego pożaru Krakowa pałac uległ prawie całkowitemu zniszczeniu. Udało się uratować n.innymi relikwie pierwszego polskiego monarchy Bolesława Chrobrego. Na zdjęciu – dziedziniec pałacu na którym znajduje się pomnik Jana Pawła II.
DSC_0151
Pałac został odbudowany w latach 1865 – 1868. W pałacu mieściła się wówczas szkoła oraz Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych.
DSC_0152
10 sierpnia 1944 r. w pałacu zamieszkał Karol Wojtyła. Był wówczas studentem Krakowskiego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.
DSC_0153
1 listopada 1946 r. przyjął święcenia kapłańskie od księcia kardynała Adama Stefana Sapiechy. Karol Wojtyła pełnił w pałacu posługę biskupa, aż do dnia wyboru na Papieża w 1979 r.
DSC_0154
podczas wszystkich pielgrzymek do Polski wybierał krakowski pałac jako miejsce swojego odpoczynku.
DSC_0149
Tutaj też z tzw. „okna papieskiego” rozmawiał z wiernymi, którzy się zbierali tłumnie pod pałacem. Obecnie okno przyozdobione jest wizerunkiem Jana Pawła II. Na zdjęciu tabliczka z jednym z najbardziej znanych adresów w Polsce. Województwo małopolskie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s