Niepołomice – Zamek Królewski

DSC_0182
Początkowo istniał,a tu gotycka warownia zbudowana w XIV w. przez króla Kazimierza Wielkiego. Pełnił funkcję obronne i był bazą wypadową na polowania królewskie w pobliską Puszczę Niepołomicką.
DSC_0178
W latach 1550-1571 wzniesiono renesansowy zamek królewski, ulubione miejsce wypoczynku króla Zygmunta Augusta i Zygmunta Starego. Zbudowany na planie czworoboku, posiada wewnętrzny dziedziniec ozdobiony krużgankami. Zamek z uwagi na podobieństwo zwany był również „drugim Wawelem”.
DSC_0179
Był miejscem zjazdów koronnych, sądów nadwornych, przyjmowano tu poselstwa i nadawano przywileje. W 1551 r. w jednej z komnat zmarła Barbara Radziwiłówna.
DSC_0185
1655 r. położył kres świetności zamku królewskiego. Szwedzi zmienili zamek na magazyn żywności, zniszczono kościół i obrabowano miasto.
DSC_0184
W okresie zaboru austriackiego zmieniono wystrój zamku przeznaczając go na koszary. Pożar w 1800 r. spowodował, że rozebrano II piętro budynku. W drugiej połowie XIX w. zamek pełnił funkcję mieszkalne i magazynowe.
DSC_0189
W czasie II wojny światowej przeszedł w ręce niemieckie. Po wojnie obiekt popadł w ruinę.
DSC_0190
W 1991 r. zamek stał się własnością Gminy Niepołomice i od tego czasu rozpoczęto kompleksowe prace renowacyjne. Od 2007 r. królewska siedziba odzyskała dawną świetność. Obecnie zamek pełni funkcję muzealną i kulturalną. Województwo małopolskie.

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s