Brzesko-Okocim – Pałac Goetzów Okocimskich

DSC_0170
Pałac został wzniesiony w 1898 r. dla przemysłowca, właściciela jednego z największych browarów w monarch austro-węgierskiej, barona Jana Albina Goetze Okocimskiego i jego żony Zofii z hrabiów Sumińskich. Obiekt jest usytuowany bardzo blisko browaru w Okocimiu.
DSC_0171
Pałac został wybudowany w stylu neobarokowym i neorokokowym. Po 1909 r. do pałacu zostało dobudowane skrzydło wschodnie wraz z ogrodem zimowym (oranżerią) i palmiarnią.
DSC_0168
Po śmierci Jana Albina pałac wraz z browarem przejął jego syn Baron Antoni Jan Goetz. Jan Goetz po wybuchu II wojny światowej opuścił posiadłość i nigdy już do pałacu nie powrócił.
DSC_0166
W pałacu umieszczono sztab lotnictwa, sztab grupy południe, był w nim również szpital wojskowy oraz szkoła oficerska. W 1944 r. pałac Goetza wraz z parkiem przejął Skarb Państwa Polskiego. Od 1945 r. aż do 2002 r. w obiekcie mieściły się różne szkoły m.in. Liceum Ogólnokształcące i Ekonomiczne. Po przeniesieniu szkół obiekt został niezagospodarowany.
DSC_0164
Po wielu perypetiach majątek ponownie przejęła rodzina Goetzów na warunkach preferowanego pierwokupu. Od 2008 r. obiekt jest własnością prywatną państwa Zbigniewa i Wiesławy Urbanków. Obecnie w pałacu mieści się hotel. Województwo małopolskie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s