Baranów Sandomierski – Zamek Leszczyńskich

DSC_0087
Zamek w Baranowie Sandomierskim zbudowany został w latach 1591-1606 jako siedziba rodu Leszczyńskich. Pierwotnie w tym miejscu znajdował się rycerski dwór obronny rodziny Baranowskich, następnie Górków z Wielkopolski.
DSC_0088
W 1578 r. zamek kupił Rafał Leszczyński herbu Wieniawa. Zbudował on na miejscu dworu rycerskiego dwór renesansowy.
DSC_0091
Zamek rozbudował Andrzej Leszczyński dobudowując, na planie kwadratu, dziedziniec z renesansowymi krużgankami, a w 1620 r. otoczono całą budowlę ziemnymi fortami bastionowymi.
DSC_0092
Ostatnim właścicielem rodu Leszczyńskich był Rafał – ojciec Stanisława Leszczyńskiego – króla Polski.
DSC_0067
Kolejnymi właścicielami byli; Dymitr Jerzy Wiśniowiecki, książę Paweł Sanguszko, Jacek Małachowski, Józef Potocki i Jan Krośniecki. Krośnieccy po pożarze w 1849 r. nie byli wstanie wyremontować zamku i sprzedali go w 1849 r. Feliksowi Dolańskiemu.
DSC_0065
W 1898 r. zamek ponownie spłonął. Zamek odbudowano, a ostatnim właścicielem był Roman Dolański. W 1945 r. w wyniku reformy rolnej zamek przejęło państwo i  przekazało go Zakładom Przetwórczym „Siarkopol” w Tarnobrzegu.
DSC_0063
Do 1945 r. istniało w zamku muzeum Zagłębia Siarkowego. Od 1997 r. obiekt jest własnością Agencji Rozwoju Przemysłu S.A w Warszawie.
DSC_0070
W zamku obecnie znajduje się hotel (na zdjęciu), restauracja, a część pomieszczeń została udostępniona turystom. Ze względu na podobieństwa, szczególnie dziedzińca, zamek zwany jest „Małym Wawelem”. Województwo podkarpackie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s