Żyrowa – Pałac von Gaschina

DSC_0035
Pałac w Żyrowej został zbudowany w latach 1631 – 1641 przez hrabiego Melchiora Ferdynanda von Gaschima i jest to jeden z największych pałaców wczesnobarokowych na Opolszczyźnie.
DSC_0034
Budowla stanęła na miejscu dawnej siedziby rodowej Żyrowskich. Cesarz Fryderyk III za zasługi w wojnie z Turkami nadał im w 1447r. te ziemie i byli w ich posiadaniu do 1629 r.
DSC_0032
W rękach rodu von Gaschin pałac pozostał do 1852 r. W następnych latach pałac często zmieniał właścicieli, przez wiele lat stał opuszczony i popadł w ruinę.
DSC_0031
W 1899 r.amerykański milioner kupił obiekt dla swojej córki Mary Knowlton i jej męża Johanna von Francken-Siestorpf w prezencie ślubnym. Przeprowadzili oni w 1899 r. gruntowny remont pałacu doprowadzając go do dawnej świetności.
DSC_0027
W czasie III Powstania Śląskiego pałac był kwaterą powstańców i został doszczętnie splądrowany. Dobra żyrowskie pozostały w rękach rodziny Francken-Sierstorpf do 1945 r.
DSC_0024
W okresie II wojny światowej w obiekcie znajdowało się archiwum wojenne III Rzeszy. Po wojnie majątek ziemski przejęło państwo i utworzono PGR, a w pałacu powstało prewentorium, a następnie sanatorium dla dzieci zagrożonych gruźlicą. W następnych latach obiekt stał pusty, bez dozoru był okradany i dewastowany.
DSC_0023
W latach 1998 – 2007 był w posiadaniu spółki ARG Jaga z Sosnowca. Obecnie pałac prawdopodobnie jest w rękach prywatnych i przeprowadzany jest generalny remont. Województwo opolskie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s