Podborsko – Muzeum Zimnej Wojny

DSC_0226
Podborsko – jest to obiekt specjalny nr 3001, gdzie w podziemnych bunkrach magazynowano broń jądrową. Podborsko usytuowane jest w lasach pomiędzy Dobrowem, a Podborskiem ok. 30 km na południe od Koszalina.
DSC_0236
Bunkry otwiera się dwoma potężnymi drzwiami o wadze 5 ton. Bunker ma 2 tys. m podziemnej powierzchni i był zlokalizowany na miejscu ściśle tajnym. O jego istnieniu wiedziało zaledwie 12 osób w Polsce m.innymi generałowie Wojciech Jaruzelski i Florian Siwicki.
DSC_0243
Bunkier ten jako jedyny w Europie jest w doskonałym stanie.W połowie lat 80-tych przechowywano tu 178 szt ładunków jądrowych – min, bomb lotniczych z głowicami jądrowymi o sile 16 kt.
DSC_0245
200 żołnierzy obsługiwało dwa bunkry. W pobliżu znajduje się drugi taki sam bunkier, który do dzisiaj nie został otwarty ze względów bezpieczeństwa. Podejrzewa się, że trzymano w nim broń chemiczną i bakteriologiczną oraz groźną broń SS-20. Na zdjęciu główna hala gdzie przeładowywano głowice.
DSC_0248
W hali musiała być zachowana stała temperatura ok 6 – 9 stopni. Na suficie umieszczono suwnicę, która spuszczała głowice na niższy poziom skąd były kierowane do jednej z czterech hal.
DSC_0255
Głowice były umieszczane na specjalnych wózkach. W każdej hali można było przechowywać 20 głowic czyli w jednym bunkrze 80 szt. Był to magazyn śmierci.
DSC_0256
Każda hala była zaopatrzona w oddzielny system alarmowy. W dyżurce siedział żołnierz, który miał nadzór nad ogrzewaniem, chłodzeniem, poziomem paliwa. Na zdjęciu makieta głowicy atomowej.
DSC_0261
Na zdjęciu hala w której znajduje się potężny agregat prądotwórczy. Jego zadaniem było również oczyszczanie powietrza. Poza kilkoma usterkami urządzenie jest sprawne do dziś.
DSC_0263
W Polsce podobne magazyny broni jądrowej były jeszcze w Templewie oraz w Brzeźnicy Kolonii. Te bunkry praktycznie zostały zrównane z ziemią. Na zdjęciu drzwi do laboratorium gdzie inżynierowie rosyjscy sprawdzali sprawność głowic do działania czyli sprawdzali jej poziom masy. Województwo zachodnio-pomorskie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s