Opinogóra – Pałac Krasińskich

DSC_0413
Od 1185 r. Opinogóra była we władaniu Klasztoru Norbertanek z Płocka. W 1421 r. książę mazowiecki Janusz I odzyskał majątek, a książęta zbudowali tu dwór myśliwski, w którym w 1454 r. książę Mazowiecki Bolesław IV zmarł w wyniku poniesionych ran na polowaniu.
DSC_0388
W 1526 r. Opinogóra stała się własnością królów polskich i nadano jej nazwę Opinogóra Królewska. W 1659 r. pierwszy z rodu Krasińskich, Jan Krasiński stał się właścicielem majątku, który otrzymał w dożywotnią dzierżawę od króla Jana II Kazimierza. W 1790 r. po śmierci Jana Krasińskiego Opinogórę odziedziczył jego syn Wincenty Krasiński – późniejszy generał wojsk napoleońskich.
DSC_0387
W 1844 r. rozporządzeniem cara Mikołaja I w Opinogórze została powołana Ordynacja Rodu Hrabiów Krasińskich, co gwarantowało nienaruszalność majątku i jego dziedziczenie zawsze przez najstarszego potomka w linii męskiej.
DSC_0384
Ostatnim właścicielem majątku był Edward Krasiński zamordowany przez hitlerowców w obozie koncentracyjnym w Dachau w1940 r. Po zakończeniu II wojny światowej ziemia  w części została rozdana okolicznym chłopom, z pozostałej części powstał PGR. W pałacu powstały biura.
DSC_0383
W latach 50-tych XX wieku staraniem Miłośników Ziemi Ciechanowskiej, powstał projekt odbudowy pałacu i otwarcie muzeum, które otwarto w 1961 r. jako Muzeum Romantyzmy. Województwo mazowieckie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s