Smolnica – Pałac z 1766 r.

DSC_0032
Smolnica w latach 1337 – 1819 była własnością rodziny van der Marwitz. W 1766 r. jeden z członków rodziny wybudował wspaniały pałac.
DSC_0033
Jednak w krótkim czasie rodzina popadła w długi i w 1818 r. została zmuszona do sprzedania posiadłości. W niedługim czasie majątek dwukrotnie zmieniał właścicieli. W 1832 r. nowy właścicielem został von Sidow.
DSC_0035
1 grudnia 1879 r. pałac doszczętnie spłonął lecz w dwa lata przywrócono mu dawny blask. W 1908 r. majątek zakupił Max Freidheim. Max dokonał wielu zmian m. innymi przeprowadził elektryfikację kolei wąskotorowej do różańska, zbudował destylarnie alkoholu przemysłowego i wieżę ciśnień.
DSC_0037
Faszystowska ideologia faszyzmu spowodowała, że za cenę ratowania życia rodziny Max musiał opuścić pałac, ponieważ jego żona nie miała aryjskiego pochodzenia. wyjechał do Anglii gdzie do dzisiaj mieszka jego syn.
DSC_0039
4 lutego 1945 r. trzeci front Białoruski wyzwalał Smolnicę, a pałac został ograbiony, zdewastowany i opuszczony. Po wojnie utworzono w nim ośrodek kolonijny, potem PGR. W 1965 r. pałac przejął Wydział Rolnictwa w Szczecinie. Obecnie w budynku znajduje się szkoła średnia. Województwo zachodnio-pomorskie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s