Brodnica – Pałac Anny Wazówny

DSC_0398
Pałac w Brodnicy zbudowany został przez Rafała Działyńskiego w 1564 r. Powodem wzniesienia pałacu był pożar zamku krzyżackiego, siedziby władz miasta.
DSC_0397
Królewna Anna wprowadziła się do pałacu w 1605 r. i zamieszkiwała w nim do swojej śmierci w 1625 r. Królewna była wyznania protestanckiego i jej pobyt na Wawelu powodował częste konflikty na dworze królewskim. Anna Wazówna była osobą bardzo inteligentną, wykształconą i interesowała się tematyką religijną i botaniką.
DSC_0399
Po śmierci Anny pałacem zarządzało wiele znakomitych osobistości; Konstancja Habsburżnka, Anna Katarzyna Konstancja „Marysieńka” – żona króla Jana III Sobieskiego i wiele innych. W okresie międzywojennym w pałacu mieściło się gimnazjum handlowe, szkoła powszechna, szkoła muzyczna i inne placówki.
DSC_0400
W styczniu 1945 r. pałac został podpalony przez żołnierzy sowieckich i doszczętnie spłonął. Odbudowany w latach 1960-70. Obecnie w pałacu mieści się w Biblioteka Publiczna, Ośrodek Informacji Turystycznej oraz Sala Ślubów USC. Województwo kujawsko-pomorskie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s