Kostrzyn n/Odrą – Twierdza

DSC_0088
Pierwszą fortyfikację stanowił zamek zbudowany w XV w., a nowoczesną fortyfikację wzniesiono w II połowie XVI w. Miasto otoczono bastionowymi fortyfikacjami, które częściowo przetrwały do dziś.
DSC_0087
W latach 80-tych XIX w. wokół miasta zbudowano cztery forty, a Kostrzyn stał się twierdzą; fort Czarnów, fort Gorgast fort Sarbinów i fort Żabice.
DSC_0086
Położenie Kostrzyna jest w miejscu o wybitnych walorach obronnych i strategicznych, w widłach rzek Odry i Warty. W 1945 r. twierdza znalazła się na szlaku bojowym wojsk rosyjskich do Berlina, co spowodowało że w styczniu tegoż roku Niemcy zamienili ją na potężny punkt oporu.
DSC_0085
Niemcy wykorzystali zmodernizowane XVI-wieczne fortyfikacje i przygotowano się do obrony Stare Miasto.
DSC_0084
Na przedpolu twierdzy znajdowało się Nowe Miasto, które również ufortyfikowano. Miasta bronił 10-cio tysięczny garnizon, jednak artyleria rosyjska rujnowała zabudowę Kostrzyna.
DSC_0096
Obecny most graniczny. Zabudowa Kostrzyna Starego i Nowego miasta zostały całkowicie zniszczone. Po wojnie zapadła decyzja o usunięciu gruzów bez odbudowy domów. Ruiny zamku, który zachował niemal kompletne ściany wysadzono w powietrze w 1969 r. Obecnie starówka przedstawia niezwykły widok. Pozostałości dawnej zabudowy wystają z ziemi nie wyżej niż na wysokość 1 metra. Ulice składają się wyłącznie z bruków, krawężników, schodów prowadzących do nieistniejących drzwi.
DSC_0092
Obecnie od 2004 r. w Kostrzynie n/Odrą organizowany jest Przystanek Woodstock – jeden z największych festiwali muzyki rockowej w Europie. Województwo lubuskie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s