Białystok – Pałac Lubomirskich

DSC_0095
Pierwszym właścicielem pałacu i jego fundatorem był baron Aleksander Kuzensztein, który w 1856 r. nabył dobra dojlidzkie. Baron w 1886 r. cały majątek przekazał w posagu córce hrabinie Zofii Rudyger, która nie interesowała się ani majątkiem ani miastem.
DSC_0097
Z majątkiem Dojlidy wiąże się wiele afer gospodarczych czego efektem było przejęcie pałacu przez państwo. W 1922 r. majątek zakupił książę Jerzy Rafał Lubomirski.
DSC_0098
Książę skupiał się głównie na interesach, rozbudował i doprowadził do rozkwitu browar, dzięki czemu stał się największym zakładem piwowarskim w północno-wschodniej Polsce. Potrafił wykorzystać okoliczne stawy, które dawały mu około 50 tys. kg ryb rocznie. Po wybuchu II wojny światowej przeprowadził się do Przeworska i do Dojlidy nigdy nie powrócił.
DSC_0099
Początek wojny spowodował upadek świetności pałacu. Najpierw wprowadzili się do niego Rosjanie, a w 1941 r. Niemcy urządzili w nim siedzibę szefa niemieckiej administracji gauletiera Ericha Kocha. Obecnie w pałacu mieści się Wyższa Szkoła Administracji Publicznej. Województwo podlaskie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s