Białystok – Pałac Branickich

DSC_0115
Barokowy, zabytkowy pałac położony w centrum miasta, posadowiony na miejscu wcześniejszej budowli, zwany „Polskim Wersalem”. W XVI w. istniał tu zamek zbudowany przez Piotra Wiesiołowskiego, dobrze ufortyfikowany z dwiema basztami otoczony fosą. Syn Piotra zmarł bezpotomnie w 1937 r. zapisując swoje dobra Rzeczypospolitej.
DSC_0113
W wyniku wielkich zasług w wojnie ze Szwedami, Sejm Rzeczypospolitej przekazał dobra białostockie hetmanowi Stefanowi Czarnieckiemu, a ten przekazał je swojej córce Aleksandrze, żonie Jana Klemensa Branickiego. I od tej pory zamek stał się siedzibą rodu Branickich herbu Gryf.
DSC_0109
W latach 1691 – 1697 dokonano przebudowy zamku, która zmieniła całkowicie wygląd budowli, stając się pałacem.
DSC_0116
Kolejnej przebudowy dokonał Jan Klemens Branicki (1728), dodano jedną kondygnację, zmieniono elewację od strony dziedzińca. W latach 1750 – 1771 przeprowadzono prace, które ukształtowały obecną bryłę pałacu.
DSC_0121
W 1754 r. przy pałacu założono pierwszą w Polsce uczelnię wojskową – Wojskowa Szkoła Budownictwa i Inżynierii, następnie mieściła się tu Szkoła Akuszeryjna, a następnie Szkoła Akademicka Zgromadzenia Białostockiego.
DSC_0125
W 1807 r. pałac przeszedł w ręce cara Rosji Aleksandra I. Okres rozbioru rosyjskiego spowodował, że pałac został doszczętnie ograbiony, a w 1814 r. umieszczono tu pensję dla panien z wyższych sfer rosyjskich.
DSC_0127
W czasie I wojny światowej mieścił się tu szpital polowy. W 1944 r. obiekt w znacznym stopniu został zburzony prze wycofujących się Niemców, a reszty dewastacji dokonała nadchodząca Armia Czerwona.
DSC_0131
Odbudowany z pietyzmem w latach powojennych zachował elementy dawnego zamku gotyckiego. Trwają jeszcze prace przy rekonstrukcji ogrodów, by przywrócić je do stanu z XVIII w. Obecnie w pałacu mieści się rektorat Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Województwo podlaskie.

2 Comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s