Tykocin – Zamek Królewski

DSC_0167
Pierwszy zamek – warownię zbudował w Tykocinie prawdopodobnie Jan Gasztołd. W 1519 r. w wyniku najazdu warownia doszczętnie spłonęła, a dobra tykocińskie przeszły w ręce króla Zygmunta I Starego, a potem w ręce jego syna Zygmunta II Augusta.
DSC_0168
Na polecenie króla zygmunta Augusta w latach 1554 – 1568 wybudowano nowy zamek mający charakter warowni, gdzie przechowywano prywatny skarbiec króla oraz jego bibliotekę.
DSC_0170
W latach 1611 – 1632 z polecenia Zygmunta III Wazy zamek został ponownie przebudowany stając się twierdzą bastionową. W czasie potopu szwedzkiego (1655) zamek został obsadzony wojskami Bogusława Radziwiłła na mocy porozumienia ze Szwedami.
DSC_0171
W 1656 r. wojska wierne Janowi Kazimierzowi zdobyły zamek. Za zasługi w czasie wojen ze szwedami zamek został ofiarowany Stefanowi Czarnieckiemu, który po zwycięskiej bitwie z Rosjanami pod Płonką w 1660 r. więził w nim jeńców.
DSC_0173
Kolejnym właścicielem zamku został Jan Klemens Branicki. W 1734 r. zamek został zniszczony przez pożar i od tego czasu zaczął popadać w ruinę.
DSC_0176
W wyniku takiego stanu budowli, na polecenie Jana Branickiego okoliczni mieszkańcy rozpoczęli rozbiórkę, a otrzymany materiał wykorzystywali do budowy domów.
DSC_0184
Podczas I wojny światowej pozostałości murów niemieccy żołnierze zużyli do budowy dróg.
DSC_0182
W 1961 – 1963 r. częściowe zrekonstruowanie przyziemia umożliwiło odbudowę zamku. W chwili obecnej zostało wykonane wiele prac, jest już tam hotel, restauracja i muzeum udostępnione zwiedzającym. Kończy się budowa ostatniego skrzydła zamku. Obiekt piękny i godny oglądnięcia. Województwo podlaskie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s