Lublin – Zamek Królewski

DSC_0002
Początkowo była to drewniana strażnica istniejąca już w czasach Bolesława Chrobrego. Za panowania króla Kazimierza Wielkiego powstał okazały, gotycki zamek składający się z budynku mieszkalnego, kościoła Św. Trójcy oraz cylindrycznej, znacznie starszej wieży.
DSC_0004
Całość otaczały mury sprzężone systemem obronnym miasta. Przebudowany w czasie Złotego Wieku w stylu renesansowym był czasową rezydencją króla.
DSC_0005
1.07.1569 r. na zamku podpisano unię polsko-litewską. XVII w., to dewastacja zamku zdobywanego przez wojska kozackie, szwedzkie i siedmiogrodzkie.
DSC_0007
W latach 1823-26 przebudowany w stylu neogotyckim, użytkowany przez 150 lat jako więzienie. W czasie okupacji był miejscem kaźni około 50 tysięcy więźniów. Po wojnie przez pewien czas pełnił również rolę więzienia, które było podległe władzom sowieckim, a następnie rolę gospodarza pełniło UB.
DSC_0009
Po likwidacji więzienia, odbudowany i przystosowany do funkcji kulturalnych jest siedzibą muzeum okręgowego. Z dawnej zabudowy zachowała się gotycka cylindryczna wieża i kaplica z cenną polichromią. Województwo lubelskie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s