Szyczytna – Zamek Książęcy Oraz Fort Na Szczytniku

DSC_0171
Data powstania zamku to lata 1831-1837, kiedy właściciel Szczytna major i hrabia Leopold von Hochberg wybudował swoją rezydencję niedaleko miejsca, w którym pod koniec XVIII w. Prusacy wybudowali niewielki Fort na Szczytniku.
DSC_0173
Zamek w obecnym kształcie stoi od niedawna. Budowla została wzniesiona jako rezydencja magnacka.
DSC_0175
Po śmierci hrabiego w 1843 r. stał się własnością jego siostry, która szybko go sprzedała. Później posiadacze zamku często się zmieniali.
DSC_0179
Ostatnimi właścicielami byli Misjonarze Świętej Rodziny. Rozbudowali obiekt i kaplicę oraz rozpoczęli budowę Kalwarii, której nie ukończyli ze względu na wybuch wojny.
DSC_0182
W latach 50. zamek został przejęty przez państwo i zmieniony na dom pomocy społecznej dla niepełnosprawnych intelektualnie mężczyzn. Obecnie od 2007 r. w zamku mieści się Bractwo Rycerskie Matki Bożej Królowej Pokoju.
DSC_0170
Pozostałości fortu na Szczytniku. Niewielki fort wzniesiony w latach 1790-1791 z rozkazu króla Prus Fryderyka Wilhelma II.
DSC_0169
Fort na Szczytnie był trzecim w linii pięciu fortów wchodzących w skład systemu obronnego z twierdzą w Srebrnej Górze i twierdzą w Kłodzku. Wybudowany w okresie napięcia stosunków prusko-austriackich zakończonego jednak pokojem.
DSC_0167
W czasie wojny francusko-pruskiej z Napoleonem w 1806 r. fort nie był obsadzony. Po przegranej bitwie Fryderyk Wilhelm III rozkazał rozebrać forty, które nie odegrały aktywnej roli militarnej. Województwo dolnośląskie.

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s