Szczebrzeszyn-Klemensów – Pałac Zamojskich

2016 r 231
Klemensów to obecnie część Szczebrzeszyna. Pałac wzniesiono w latach 1744-1747 dla Tomasza Antoniego Zamojskiego(XII Ordynat) oraz jego żony, Teresy z Michałowskich. XII Ordynat Stanisław Kostka Zamojski w latach 1810-1813 rozbudował skrzydła frontowe i postawił oranżerię. Kolejna przebudowa pałacu została przeprowadzana od 1813 r., gdzie elewacje frontowe i ogrodowe otrzymały balkony.
2016 r 234
Na ostateczny kształt rezydencji wpłynęły zmiany dokonane pod koniec XIX w. Zespół pałacowy otaczał kształtowany przez lata park w stylu angielskim.
2016 r 233
Czasy świetności zespołu pałacowego przypadają na okres rządów Maurycego Zamojskiego, który w latach 1919-1924 bz posłem Rzeczypospolitej Polskiej. Zamojscy w pałacu mieszkali do 1941 r., kiedy to Niemcy utworzyli w nim szpital. Ówczesny Ordynat Jan Zamojski wyprowadził się do Zwierzyńca, gdzie zasłużył się ratując najmłodsze dzieci z miejscowego niemieckiego obozu.
2016 r 237
Po zakończeniu wojny Zamojski trafił do więzienia, a w pałacu utworzono dom dziecka, następnie dom pomocy społecznej i biura PGR-u. Zrujnowana rezydencja była kilkakrotnie wystawiana na sprzedaż, jednak bez efektów. Ostatecznie pałac prawdopodobnie zostanie zwrócony Zamojskim i trafi w posiadanie Marcina Zamojskiego i jego rodziny. Województwo lubelskie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s