Srebrna Góra – Twierdza

DSC_0328
Twierdzę srebrno-górską zbudowano w XVII w. i miała zabezpieczać militarnie Śląsk zdobyty przez Prusy w 1740 r. Pod budowę fortyfikacji wybrano dwa górujące nad Przełęczą Srebrną wzniesienia, Forteczną górę (Warowną) oraz Ostroróg. Twierdza składa się z sześciu fortów. Budowa całego zespołu trwała 12 lat od 1765 do 1777r. Finansowanie budowli zapewnił ściągany na śląsku specjalny podatek zwany „dopustem srebrno górskim”.
DSC_0326
Lata świetności twierdzy trwały do ok. 1800 r.,kiedy to zmarł Fryderyk Wilhelm II. Pierwszym i jak dotąd jedynym sprawdzianem dla obronności fortyfikacji, było oblężenie przez wojska napoleońskie podczas wojny Prus z Francją. Twierdza nie została zdobyta.
DSC_0335
W latach 1830-1848 twierdzę wykorzystywali działacze ruchu „Młodych Niemców”. 1 stycznia 1860 r. wydano rozkaz o likwidacji twierdzy. Ostatni żołnierze opuścili ją w 1867 r.
DSC_0347
Przez kilka następnych lat fortyfikacja służyła jako poligon doświadczalny do prób artylerii i materiałów wybuchowych.
DSC_0352
W drugiej połowie XIX w. zaczęto dostrzegać korzyści z turystyki. Władze Pruskie nakazały zaprzestać niszczenia twierdzy i uczynić z niej atrakcję dla turystów. Dynamiczny rozwój srebrno górskiej turystyki przerwała II wojna światowa.
DSC_0353
W fortach utworzono karny obóz jeniecki dla polskich oficerów. Do historii przeszła śmiała ucieczka dziewięciu polskich oficerów.
DSC_0354
Lata powojenne przyniosły postępującą dewastację twierdzy, złupionej wcześniej przez Rosjan.
DSC_0360
Dopiero w 1965 r. PTTK i Komenda Dolnośląskiej Chorągwi ZHP podpisały porozumienia, na mocy którego uprzątnięto forty i udostępniono do zwiedzania. Na zdjęciu widok okolicy z tarasu widokowego Twierdzy. Województwo dolnośląskie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s