Łódź – Pałac Izraela Poznańskiego

DSC_0050
Okazały pałac Izraela Poznańskiego to jedna z wielu wizytówek Łodzi. Sąsiaduje z kompleksem pofabrycznym znanym jako Manufaktura. Budowę rezydencji ukończono w 1903 r., czyli trzy lata po śmierci po śmierci fundatora, którym był jednym z największych fabrykantów Łodzi.
DSC_0042
Historia tego miejsca sięga 1877 r., gdy Izrael Poznański kupił działkę z narożnym domem, z którego po trzech przebudowach powstał pałac.
DSC_0043
Kolejna rozbudowa miała miejsce w latach 1901-1903 i wtedy pałac otrzymał ogród i fontannę neobarokową.
DSC_0047
Pałac był budowlą wielofunkcyjną to znaczy, że oprócz sal i pokojów mieszkalnych mieściły się tu biura, kantory i magazyny gotowych produktów. Ozdobą rezydencji był ogród z fontanną.
DSC_0055
W okresie międzywojennym w pałacu mieścił się Urząd Wojewódzki. We wrześniu 1939 r. obiekt został zajęty przez niemiecki Zarząd Cywilny. 10 kwietnia 1940 r.do budynku przeniesiono naczelne władze i główne wydziały Rejencji Łódzkiej.
DSC_0066
Po wojnie pałac stał się siedzibą Urzędu Wojewódzkiego, a od 1950 r. Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej. Od 1975 r. część rezydencji rodziny Poznańskich jest siedzibą Muzeum Miasta Łodzi.
DSC_0057
W wyniku prac konserwatorskich i przejmowanie przez Muzeum kolejnych zabytkowych sal pałacu, pomieszczenia odzyskały w dużej mierze pierwotny wygląd. W 2015 r. Pałac został uznany pomnikiem historii.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s