Stare Drawsko – Ruiny Zamku Drahim

DSCN7816
Ruina zamku Drahim jest pięknie wkomponowana w 60-metrowy przesmyk między jeziorami Żerdno i Drawsko. Warowny zamek został zbudowany przez rycerski zakon św. Jana (joannitów) w latach 1360-66 w stylu gotyckim.
DSCN7790
Twierdza wraz z warownią w Machlinach miała stanowić ochronę szlaku solnego, który wiódł od południowych państw na północ.
DSCN7794
Mimo, że joannitów obowiązywały zasady lenne, w ramach przynależności do Korony – zakonnicy podejmowali liczne próby uniezależnienia się od polskiego króla.
DSCN7796
Po śmierci Kazimierza Wielkiego szpitalnicy wykorzystali osłabione zainteresowanie strony polskiej sprawami Pomorza. W 1368 r. zostały zerwane zapisy układu przymierza z Branderburgią i zakonnicy zawarli przymierze z zakonem krzyżackim.
DSCN7797
W tym czasie na szeroką skalę rozpoczęli proces fałszowanie monet księstw pomorskich, śląskich, polskich, a nawet krzyżackich. Próby uniezależnienia się wobec Królestwa Polski spowodowały najazd króla Władysława Jagiełły i po kilki dniach oblężenia zamek został zdobyty, a Joannici po 50-letnim zajmowaniu twierdzy zostali wypędzeni.
DSCN7804
Od tego momentu zamek pełnił funkcję siedziby polskiego starostwa grodowego. Zamek drahimski z roli strategicznej twierdzy zszedł do siedziby okręgu administracyjnego i taki stan trwał niemal 200 lat.
DSCN7805
Pożar obiektu w 1758 r. rozpoczął okres gwałtownego upadku dawnej siedziby zakonnej. W 1784 r. dokonano rozbiórki części zniszczonych murów z przeznaczeniem na materiał budowlany. W latach 196-1968 po badaniach archeologicznych tego terenu, zabezpieczono budowlę w tzw. formie trwałej ruiny.
DSCN7808
W latach 90-tych teren zamkowy i sam zamek został zakupiony przez prywatnego przedsiębiorcę i jest udostępniony dla turystów. Województwo zachodnio-pomorskie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s