Koszęcin – Pałac – Siedziba Zespołu ŚLĄSK

USA 016
Siedzibą właścicieli Koszęcina był z początku drewniany zamek, który spłonął na początku XVII w. Na przestrzeni wieków pałac przechodził z rąk do rąk.
USA 014
Za czasów panowania na koszęcińskim zamku Mikołaja Filipa von Rauthen gościł tu Jan Sobieski w raz z dworem, a jego żona Marysieńka rezydowała w pałacu gdy król udał się pod Wiedeń na wyprawę przeciwko Turkom.
USA 017
Od 1805 r. do 1945 r. posiadłość była własnością książęcego rodu Hohenlohe – Ingelfingen. Ludwik Filip Hohenlone rozpoczął w 1929 r. przebudowę pałacu w styli późnoklasycystycznym i w takim kształcie zachował się do dziś.
USA 019
Para taneczna udająca się na salę ćwiczeń. Tutaj toczy się całe życie Zespołu, w pałacowych salach odbywają się zajęcia artystyczne, koncerty kameralne i imprezy okolicznościowe. W zabytkowych wnętrzach mieszczą się też biura instytucji.
USA 038
Ćwiczenia grupy tanecznej.
USA 041
Ćwiczenia grupy tanecznej.
USA 026
Pałac w Koszęcinie został zaliczony do I kategorii zabytków. Jest to jeden z największych w Polsce zespołów pałacowych z okresu neoklasycyzmu. Pałac otacza park krajobrazowy, założony w połowie XIX w.
USA 022
Fragment wnętrza pałacu.
USA 029
Fragment wnętrza pałacu.
USA 010
Na dziedzińcu stoi „ławeczka profesorska” – pomnik Profesora Hadyny, założyciela Zespołu i jego wieloletniego dyrektora. Na tym zdjęciu razem z Profesorem autor. Województwo śląskie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s