Poznań – Zamek Cesarski

darłowo 2014 050
Zamek Cesarski to ostatnia i najmłodsza rezydencja monarsza w Europie. Powstał dla niemieckiego cesarza Wilhelma II w latach 1905-1910.
darłowo 2014 051
Wzniesiono go na wzór średniowiecznych zamków jako symbol panowania niemieckiego w Wielkopolsce.
darłowo 2014 052
Gdy po I wojnie światowej Polska uzyskała niepodległość na zamku powstał Uniwersytet Poznański oraz stał się rezydencją polskich prezydentów w czasie ich pobytu w Poznaniu.
darłowo 2014 055
W czasie II wojny światowej Albert Speer przebudował zamek, na rezydencję Hitlera. W 1945 r. zamek został zniszczony, jednak później został odbudowany. Obecnie w zamku ma swoją siedzibę Centrum Kultury Zamek, Teatr Animacji oraz Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r.
darłowo 2014 058
Z powstaniem zamku wiąże się ciekawa legenda. Gdy w 1905 r. rozpoczęto budowę, pracom przyglądał się m.innymi chłop z Górczyna, który codziennie zachęcał robotników do pracy. Zapytany przez burmistrza dlaczego jemu jako Polakowi zależy na szybkiej budowie niemieckiego zamku, chłop odpowiedział, że kiedy zamek cesarski stanie, to Polska z martwych powstanie. I tak się też stało, wkrótce Polska odzyskała niepodległość. Województwo wielkopolskie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s