Wałbrzych – Zamek Książ

lato 2013 155
Zamek Książ zwany Perłą Dolnego Śląska, jest jednym z największych w Europie, trzecim pod względem wielkości w Polsce i największym na Dolnym Śląsku. Pierwsze udokumentowane wzmianki o zamku pochodzą z XIII w. Jego właścicielami do końca XIV w. byli Piastowie jaworsko-świdniccy. Po wygaśnięciu linii Piastów Śląskich na mocy układu sukcesyjnego zamek przeszedł po panowanie władców czeskich z dynastii Luksemburgów.
lato 2013 157
Kiedy pod koniec XV w. Śląsk wraz z koroną Czeską i Węgierską przeszedł pod panowanie Jagiellonów, a właścicielem zamku na krótko stał się Władysław Jagiellończyk – król czeski i węgierski, syn króla polskiego Kazimierza Jagiellończyka.
lato 2013 158
W 1509 r. właścicielem Książa zostaje Konrad von Hochberg. W 1605 r Konrad III von Hochberg wykupił od cesarza Rudolfa III dziedziczne prawo własności, na mocy którego zamek stał się własnością rodu aż do 1941 r.
lato 2013 163
Po zakończeniu wojny trzydziestoletniej właściciele zamku zajęli się jego przebudową i założeniem ogrodów. Jednak kolejny właściciel Konrad Maksymilian von Hochberg, postanowił całkowicie zamek przebudować. – powstała wtedy barokowa część zamku., biblioteka i budynki bramne. Odbudowano również położony w pobliżu zamek Stary Książ.
lato 2013 164
Ostatnią przebudowę zamku przeprowadził Jan Henryk XV von Cochberg wraz z małżonką Księżną Daisy, a którą uważano za „najpiękniejszą kobietę salonów europejskich”. Przebudowa miała miejsce w latach 1908-23, dobudowano wówczas dwa neorenesansowe skrzydła, 47-metrowa wieża otrzymała nowy hełm, poszerzono tarasy oraz przebudowano wnętrze zamku. W 1938 r. zamek przejął ich syn Jan Henryk XVII von Hochberg.
lato 2013 167
Podczas II wojny światowej synowie Jana Henryka V i Deisy walczyli przeciwko Hitlerowi. Jan Henryk opuścił Niemcy i wyemigrował do Anglii, Służył w armii brytyjskiej. Drugi syn, Aleksander, był żołnierzem wojska polskiego.
lato 2013 178
W 1941 r. zamek został przejęty przez hitlerowców, paramilitarną organizację „Todt”, prawdopodobnie w celu przygotowania obiektu na kolejną kwaterę Hitlera.
lato 2013 179
Z jednej stronywykonano w zamku wiele prac adaptacyjnych, a zdrugiej ograbiano go z dzieł sztuki, mebli, księgozbioru, niszcząc pierwotny wystrój wnętrz.
lato 2013 175
W tym czasie rozpoczęto drążenie pod zamkiem korytarzy i komnat, tworząc z nich wielki podziemny kompleks, którego przeznaczenie nie jest do końca wyjaśnione, podobnie jak budowanych w tym samym czasie tuneli w pobliskich Górach Sowich.
lato 2013 171
Najprawdopodobniej planowano ulokować tam podziemną fabrykę zbrojeniową. Prace na zamku były wykonywane przez więźniów z Obozu Koncentracyjnego Gross-Rosen. Po wyzwoleniu przez kilka miesięcy w zamku stacjonowało wojsko radzieckie. Zdewastowany i niezabezpieczony stał przez wiele lat.
lato 2013 169
W 1956 r. zamek został zabezpieczony przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Intensywną renowację rozpoczęto w latach 70-tych XX w.
lato 2013 159
Obecnie zamek jest udostępniony zwiedzającym przez cały rok. Dla zwiedzających przygotowanych jest kilka tras turystycznych m.innymi Tunel podziemny oraz trasa Śladami tajemnic II wojny światowej. Na terenie kompleksu zlokalizowana jest baza hotelowo-gastronomiczna. Województwo dolnośląskie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s