Godętowo – Dwór Goddentów

DSCN6542
Dzieje majątku w Godentowie sięgają XIII w. i były niezwykle barwne. Wieś była własnością rycerza Bożeja, który otrzymał te ziemie od księcia pomorskiego Mestwina. Bożej otrzymał te ziemie pośmiertnie, za zasługi w boju, a majątek przeszedł pod panowanie jego syna Malutina. W II połowie XIV w. Wielki Mistrz Krzyżacki Winryk von Kiprode na mocy prawa magdeburskiego przekazał wieś Janowi von Ditlene.
DSCN6541
Pod ko0niec XV w. majątek nabyła rodzina Goddentów. Od 1751 r. pałac miał wielu właścicieli i był traktowany jako doskonała lokata kapitału. W 1794 r. ówczesny właściciel, hrabia Lehndorf utworzył w pałacu pierwszy teatr na pomorzu, a aktorami i widzami byli okoliczni właściciele ziemscy.Dnia 18 września 1939 r. w Godętowie przebywał Adolf Hitler, który przybył swoim pociągiem „Amerika” by tu przesiąśc się do samochodu i udać się do Sopotu.
DSCN6543
Podczas II wojny światowej pałac zajął Wermacht i stał się kwaterą sztabu wywiadu wojskowego Abwery. Po wojnie pałac przejął Skarb Państwa ale pozostawiony bez opieki popadł w ruinę. Obecnie po generalnym remoncie pełni funkcję Hotelowo-restauracyjną. Województwo pomorskie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s