Puławy – Pałac Czartoryskich

2015 471
Pierwszy zamek obronny powstał w Puławach w latach 1671-76 dla marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusz Lubomirskiego. Budowla pomimo funkcji obronnych została zniszczona przez Szwedów w 1706 r.
2015 470
Odbudowę prowadzili Sieniawscy oraz Czartoryscy. Największy rozwój i blask pałac jako ośrodek kultury zyskał na przełomie XVIII i XIX w., za sprawą działalności Izabeli i Adama Kazimierza Czartoryskich.
2015 466
To tutaj powstało w 1801 r. pierwsze w Polsce muzeum narodowe – Świątynia Sybilli, tutaj gromadzono wspaniały księgozbiór, finansowano prace naukowe. Pałac otaczał wspaniały ogród angielski.
2015 465
Niestety za udział w powstaniu listopadowym Adam Jerzy Czartoryski – syn Izabeli i Adama Kazimierza został skazany na śmierć. By uniknąć wyroku wyjechał z rodziną na emigrację do Paryża, a dobra Czartoryskich skonfiskowały władze rosyjskie., które zorganizowały w pałacu Aleksandryjski Instytut Wychowania Panien, a od 1862 r. naukowe placówki rolnicze.
2015 467
Obecnie te tradycje kontynuuje działający w pałacu Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy. Województwo lubelskie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s