Guzów – Ruina Pałacu Sobańskich

DSC_1147
Pałac w Guzowie uznawany jest za jedną z najciekawszych rezydencji na Mazowszu w XIX w. W późnym średniowieczu dobra Guzowskie należały do księcia mazowieckiego Siemowita IV, a w wieku XVII stały się własnością Łukasza Opalińskiego, a następnie Andrzeja Ogińskiego. W dworze urodził się syn Andrzej – słynny kompozytor Michał Kleofas Ogiński.
DSC_1148
W 1827 r. dobra zostały przejęte przez Henryka Łubieńskiego. Henryk założył w pobliżu dworku jedną z największych cukrowni, sprowadzając w tym celu najnowsze francuskie wynalazki i maszyny. Zaangażowanie Banku Polskiego sprowadziło na Henryka zarzuty o wykorzystywanie państwowych pieniędzy na cele prywatne i został skazany na rok pobytu w twierdzy i trzy lata zesłania w głąb Rosji. Dzięki pomocy siostry Róży z Łubieńskich Sobańskiej majątek został zlicytowany i nabyty przez syna Róży Feliksa Sobańskiego. Dzięki Feliksowi majątek został szybko oddłużony i przystąpiono do przebudowy dworu w 1877 r. na wspaniały pałac.
DSC_1149
W 1915 r. w okolice Guzowa dotarły działania wojenne na froncie rosyjsko-niemieckim. W pałacu utworzono szpital. Po przejściu frontu, pałac i park były zdemolowane, w parku leżały ciała zabitych. Po wojnie staraniem całego rodu pałac przywrócono do dawnej świetności. W czasie II wojny światowej Sobańscy mieszkali w pałacu do końca wojny pod okiem niemieckiego oficera. Po wkroczeniu Rosjan dokonali oni grabieży oraz dewastacji pałacu.
DSC_1150
Na mocy reformy PKWN dobra Guzowskie zostały odebrane właścicielom i znacjonalizowane. Pałac zmieniono na biura cukrowni oraz mieszkania prywatne pracowników. Obecnie pałac został odkupiony od gminy, jednakże brak funduszy uniemożliwia przeprowadzenie bardzo kosztownego remontu. Województwo mazowieckie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s