Malbork – Gotycki Zamek Krzyżacki

DSCN6452
Imponujący gotycki zamek położony na lewym brzegu rzeki Nogat. Od 1324 r. był rezydencją Wielkiego Mistrza państwa krzyżackiego. Powstał w kilku etapach. Składa się z trzech odrębnych, ale połączonych z sobą budowli. Pochodzący z XIII w. Zamek Wysoki był potężną, czworoboczną budowlą z dziedzińcem i krużgankami oraz górująca nad nim wysmukłą wieżą.
DSCN6467
Zamek Średni, zbudowany w stylu gotyckim w XIV w. był siedzibą Wielkiego Mistrza Zakonu. W jego wnętrzu znajduje się najbardziej reprezentacyjna sala tzw. Wielki Refektarz. Podzamcze, powstałe w XIV-XV w., składa się z zabudowań gospodarczych i usługowych.
DSCN6443
Zamek otoczony czterema pierścieniami fos i murów z basztami zaliczał się do najpotężniejszych twierdz średniowiecznej Europy. Oblegany przez wojsko polskie w 1410 r., ostatecznie zdobyty w 1457 r.
DSCN6441
Do 1772 r. był siedzibą starosty i stanowił czasową rezydencję polskich monarchów. Po rozbiorach początkowo dewastowany, później zrekonstruowany przez wielkiego architekta Konrada Steinbrechta. Po 1945 r. podlega stałej opiece konserwatorskiej. W 1993 r., po 537 latach przerwy, gościł Wielkiego Mistrza Zakonu, dra. O. Wielanda.
DSCN6438
Utworzone w 1961 r. Muzeum Zamkowe udostępnione jest, podobnie jak cały zamek, odwiedzającym turystom. Obiekt uznany za Pomnik Historii oraz wpisany na listę Światowego Dziedzictwa kulturalnego i Naturalnego UNESCO. Województwo pomorskie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s