Lubniewice – Pałac von Waldów

DSC_0070
Już w XIV w. w Lubniewicach istniał zamek (tzw. stary zamek) rodziny von Waldów. XVI wieczne źródła mówią o dwóch dworach „Czerwonym” i „Białym”. Stary zamek powstał w 1812 r. na miejscu „Czerwonego Dworu”. Założycielem rezydencji był Adolf Friedrich von Waldow.
DSC_0074
W XIX w. pałac należał do połączonych rodzin von Waldow i von Reitzenstein. Po 1945 r. budynek pełnił rolę szkoły, a następnie ośrodka wypoczynkowo-rekreacyjnego. Przez wiele lat pozostawał w dzierżawie, nieużytkowany i nieremontowany popadał w ruinę. Pałac , zwany dziś „Nowym Zamkiem” wzniesiono w latach 1909 – 1911 dla Carla von Waldow-Reizenstein. Jest to budowla dwukondygnacyjna z poddaszem mieszkalnym, całkowicie podpiwniczona.
DSC_0072
Wejście główne zwieńczone jest tarczą herbową von Waldów i datą „1909”. Pałac otoczony jest zabytkowym parkiem. Po II wojnie światowej mieścił szkołę z internatem dla sierot zamordowanych nauczycieli, ale już w 1949 r. został zaadoptowany na ośrodek wczasowy. Po pożarze w latach 60-tych XX w. przeprowadzono remont generalny obiektu.
DSC_0069
Pałac kupił od firmy ubezpieczeniowej „Warta” Jan Kulczyk. Od 2013 r. właścicielem kompleksu jest Jan Lubomirski-Lanckoroński, prezes Fundacji książąt Lubomirskich oraz inwestor w branży nieruchomości.
DSC_0073
Celem Jana Lubomirskiego Lanckorońskiego jest przywrócenie pałacowi możliwości funkcjonowania przez stworzenie centrum wypoczynkowo-rekreacyjnego. Przez park płynie rzeczka Lubnia łącząca jeziora Krajnik i Lubiąż. Województwo lubuskie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s