Zebrzydowice – Dwór Obronny z XVI w.

DSCN4997
W1599 r. Mikołaj Zebrzydowski przebudował dwór obronny na szpital dla rannych żołnierzy i kalek. Po dziesięciu latach w 1611 r. z powodu źle prowadzonego szpitala przez miejscowego proboszcza, Zebrzydowski przekazał go sprowadzonym z Krakowa bonifratrom w raz z dworem i przyległymi włościami. Bracia pełnili posługę do I rozbioru Polski, kiedy to klasztor przejęły cywilne władze austriackie.
DSCN4999
Dopiero w 1839 r. dzięki zapisowi Elżbiety Wielkopolskiej klasztor wraca do bonifratrów. W 1846 r. w czasie rzezi galicyjskiej, klasztor i szpital uległy zniszczeniu. Po odzyskaniu niepodległości zakonnicy przystąpili do odbudowy zniszczonego klasztoru.
DSCN4998
W 1938 r. utworzono tu filię szpitala dla umysłowo chorych. Podczas II wojny światowej Niemcy wcielili większość pracowników cywilnych do wojska i przejęli majątek. W maju 1942 r. zlikwidowali oddział dla umysłowo chorych, których stracono w Oświęcimiu. Po zakończeniu wojny szpital przekazano na oddział szpitala psychiatrycznego z Kobierzyna. Województwo małopolskie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s