Moszna – Zamek

krynica 045
Budowla powstała w połowie XVIII w. jako pałac barokowy. Swoją sławę zawdzięcza bajkowemu wyglądowi – ma 365 pomieszczeń, 99 wież i wieżyczek. Według jednej wersji tej historii budowniczy zamku Franz Hubert Tiel-Winckler dopilnował, by wież było tylko 99, bo gdyby miał ich 100 musiałby utrzymywać garnizon wojska. Według innej wersji – ród miał 99 majątków i hrabia postanowił dać temu wyraz w liczbie wieżyczek.
krynica 049
Obecny zamek zbudowano w 1896 r, gdyż nocą 2/3 czerwca tego roku spłonął. W 1904.1911 oraz 1912 r gościem gościem podczas polowań urządzonych przez hrabiego był cesarz Wilhelm II. Wincel był niezwykle bogatym człowiekiem. Utworzył majorat w skład którego weszły 33 górnośląskie posiadłości ziemskie, był właścicielem kopalń węgla, a nawet podobno był w posiadaniu kopalni diamentów w Afryce. Z jego inicjatywy otworzono hutę „Hubertus”, obecnie huta „Zygmunt” w Łagiewnikach dziś dzielnica Bytomia.
krynica 052
Fragment wnętrza zamkowego.
krynica 055
Fragment biblioteki zamkowej.
krynica 057
Rodzina Tiele-Winclera opuściła pałac w 1945r. W ogrodzie pałacowym odkryto fragmenty piwnic, które miały łączyć się podziemiami z zamkiem w CHrzelicach. Podczas II wojny światowej pałac uniknął zniszczeń.
krynica 061
Jednak w 1945 r w pałacu kwaterowały oddziały armii radzieckiej i to w tym czasie do dewastacji dewastacji uległa większość wyposażenia pałacowego. Po wojnie umieszczano w pałacu różne instytucje, a dopiero w 1972 r. stał się siedzibą sanatorium.
krynica 059
Kancelaria Huberta von Tiele-Winclera.
krynica 067
Tablica informacyjna o parku.
krynica 070
Mały cmentarzyk w parku gdzie leży m. innymi Franz Hubert hr. Tiele-Wincler i jego rodzina.
krynica 084
w 1966 r. powstał w obiekcie Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centrum Terapii Nerwic. Od 2013 r w pałacu funkcjonuje hotel i restauracja. Na części gruntów dawnego majątku powstała Państwowa Stadnina Koni. Województwo opolskie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s