Rudno – Zamek Rycerski Tęczyn

DSCN2413
Imponujące ruiny dawnego zamku rycerskiego Tęczyn, położone na dawnym wygasłym wulkanie (wys. 403 m n. p. m.) w województwie małopolskim. Pierwszy zamek zbudował prawdopodobnie Jędrzej Nawoj z Morawicy, z rodu Toporczyków, którzy przybrali nazwisko Tęczyńskich.
DSCN2414
W połowie XIV w. Andrzej Tęczyński wzniósł zamek gotycki. Jego imiennik był bohaterem pieśni historycznej z XV w. kiedy został zamordowany z czasie konfliktu z mieszczanami krakowskimi.
DSCN2412
Najwspanialszy renesansowy wystrój uzyskał zamek pod koniec XVI w. za panowania Jana Tęczyńskiego. Jego bezpotomna śmierć spowodowała brak opieki nad budowlą, która nie obroniła się przed wojskami szwedzkimi w czasie Potopu. Resztki zniszczeń dokonały czas i klęski żywiołowe. Zabezpieczony częściowo w formie trwałej ruiny zachował duże fragmenty gotyckiej i renesansowej zabudowy.
DSCN2408
Zachowały się również legendy o nieprzebranych skarbach ukrytych w lochach zamkowych i urzekająca opowieść o pięknych siostrach: łagodnej Przegini i wojowniczej Tęczy, od imienia której zamek przyjął nazwę.
DSCN2409
W 1816 r. zamek stał się własnością Potockich i pozostał w ich rękach do wybuchu II wojny światowej. W 2009 r. wydana została decyzja w sprawie unieważnienia decyzji o odebraniu zamku rodzinie Potockich. W tymże roku z uwagi na zły stan techniczny zamek został zamknięty dla zwiedzających. Obecnie dzięki pracom zabezpieczającym udało się zastopować niszczenie ruin i w lipcu 2016 r. udostępniono obiekt do zwiedzania. Autor wykonał te zdjęcia 17.10.2010r.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s