Podzamcze Piekoszowskie – Ruiny Pałacu Tarłów

2015 196
Pałac Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim -rezydencja w stylu barokowym wzniesiona w latach 1649 – 1655. Została zbudowana na wzór Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Najprawdopodobniej to Jan Tarło, wojewoda lubelski postanowił wybudować pałac godny jego drugiej żony księżniczki Anny Czartoryskiej.
2015 197
Koszty wzniesienia budynku były tak duże, że Tarło musiał sprzedać 30 wsi ze swoich posiadłości. Wojewoda kazał także wybudować niewielki pałacyk, który miał być prezentem imieninowym dla żony. Czartoryska zażyczyła sobie, aby zawieść ja tam saniami pomimo iż był środek lata. Tarło nakazał całą drogę wysypać solą i zaprząc konie do sań.
2015 198
Pałac pozostawał w rękach rodziny do 1842 r., kiedy to dobra piekoszowskie nabył Kazimierz Sosnowski. Już wówczas budynek był zaniedbany. Około 1860 r. pałac spłonął. Rezydencję próbował ratować kolejny właściciel Aleksander Kozłowski jednak szybko umarł. Po jego śmierci pałac odziedziczyła rodzina Dobrzańskich, a po wojnie stał się własnością państwową. Województwo świętokrzyskie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s