Kraków – Willa Justa Decjusza

2015 026
Pierwotnie w miejscu dzisiejszego pałacu wznosił się dwór, który polecił zbudować w latach 1530 – 1540 właściciel Woli Justowskiej – Just Ludwik Decjusz. W 1590 r. posiadłość kupił Sebastian Lubomirski, którego syn wojewoda Stanisław Lubomirski polecił rozbudować budynek. Dobudowano jedno piętro, dobudowano dwie barokowe wieże, a między nimi dobudowano loggię widokową.
2015 027
Kolejnymi właścicielami pałacyku byli Sanguszkowie, Wielowiejscy i Ledóchowscy. Do 1917 r. willa była własnością Czartoryskich. W czasie I wojny światowej znajdowały się tam koszary wojskowe, w czasie II wojny światowej była tam siedziba policji. Po wojnie znajdował się tam m. innymi oddział gruźliczy szpitala im. dr. Anki.
2015 028
W latach 70-tych XX w. willa popadła w ruinę, a w 1996 Willa Decjusza została odrestaurowana. Obecnie znajduje się tu Centrum Konferencyjne oraz ekskluzywna restauracja. Dodam że w XVI w. wokół Krakowa wzniesiono kilkanaście takich willi ale do naszych czasów dotrwała tylko ta jedna na Woli Justowskiej. Województwo małopolskie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s