Pławniowice – Pałac Ballestrema

DSC_0081
Zespół pałacowo-parkowy znany jest przede wszystkim jako Pałac Ballestremów. W roku 1737 wieś została zakupiona przez barona Franza Wolfganga von Strechow. Był on założycielem majorat, którego dobra w 1751r. obejmowały Rudę, Biskupice i Pławniowice. Na własność rodziny Ballestremów dobra te przeszły drogą dziedziczenia w 1798 i pozostały własnością rodu do 1945 r.
DSC_0083
Rodzina Ballestremów pochodziła z Włoch. W 1737 r. powstała pierwsza budowla pałacowa, wzniósł ją Zygmunt Mikołaj vun Goerz. Obecny pałac wzniesiono w latach 1882-1885 w miejsce istniejącego z 1737 r. Zespół pałacowo-parkowy tworzy pałac z kaplicą, zabudowania folwarczne, oficyna ze stajnią i wozownią.
DSC_0076
Już na początku 1945 r. ówczesny właściciel hrabia Mikołaj Ballestrem, zmuszony był opuścić Pławniowice przed nadchodzącą Armią Czerwoną i schronił się w Dreźnie. Sama wojna nie zniszczyła obiektu, jednak stacjonowanie w Pławniowickich dobrach marszałka Iwana Koniewa spowodowało zniszczenia wnętrz, zdewastowanie mebli. Zniknęło cenne wyposażenie z kolekcji porcelany, sreber i naczyń.
DSC_0078
Po wojnie, podobnie jak wszystkie dobra Ballestrenów (kopalni, huty i inne) zostały przejęte na własność państwa.
DSC_0084
Następnie obiekt został przekazany do dyspozycji władz kościelnych i już w 1945 r. ustanowiona została tu samodzielna parafia oraz klasztor. W pałacu mieściła się również administracja PGR-u. W r. 2007 zespół pałacowo-parkowy w Pławniowicach jako jedyny w województwie śląskim otrzymał nagrodę „Zabytek Zadbany”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s