Nowy Wiśnicz – Zamek Kmitów I Lubomirskich

 

DSCN1214
Zamek położony jest na jednym ze wzgórz Pogórza Wielickiego na rzeką Leksandrówką w województwie małopolskim. Powstał w I poł. XIV w. jako siedziba rodu Kmitów.
DSCN1205
Ostatni z rodu Piotr III Kmita rozbudował zamek w stylu renesansowym. Ulubieniec królowej Bony i Zygmunta Starego gościł często na zamku parę królewską.
DSCN1194
W XVII w. stanowił własność Lubomirskich, którzy pod kierunkiem Macieja Trapoli rozbudowali zamek, tworząc pałac obwarowany potężnymi bastionami. Pomimo to warownia nie oparła się Szwedom, których wojska ograbiły wnętrza wywożąc najcenniejsze wyposażenie.
DSCN1187
Widok z zamku na okolicę.
DSCN1169
Zamkowy dziedziniec. Wydaje się, że właściciele zamku cierpieli na manię podsłuchiwania. Jedna z komnat przy kaplicy zamkowej jest tak skonstruowana, że będąc w jednym kącie można było doskonale słyszeć nawet bardzo cichą rozmowę. Podobno za Kmitów sala ta była wykorzystywana do spowiedzi. Gdy przy konfesjonale była małżonka Kmita siedział w drugim kącie i słyszał spowiedź
DSCN1167
Po Lubomirskich zamkiem władali Sanguszkowie, Potoccy, Zamojscy, a od 1901 r. ponownie Lubomirscy.
DSCN1166
Brama wjazdowa do zamku.
DSCN1163
Od 1909 r. trwają z przerwami, prace konserwatorskie. Widoczny z daleka piękny zamek posiada pięć baszt. Całość otacza pięciobok fortyfikacji bastionowych zamkniętych wspaniałą bramą wjazdową.
DSCN1162
O zamku i jego właścicielach krążą liczne legendy. Według przekazów w jednej z baszt, na polecenie Bony podano truciznę Barbarze Radziwiłłównie powodując przewlekłą chorobę. Baszta ta nosi nazwę królowej Bony.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s