Brzeg – Zamek Książąt Brzeskich

darłowo 2014 020
Zamek książęcy usytuowany w pn.-zach części miasta w województwie opolskim. Powstał w drugiej połwie XII w. na miejscu drewnianego grodu. Pierwszymi właścicielami Brzegu byli książęta świdnicko-jaworscy. Rozbudowany w latach 1370 – 1379 za panowania Ludwika I, księcia brzeskiego, który przeniósł stolicę księstwa do Brzegu.
darłowo 2014 022
Przepiękny dziedziniec zamkowy. Całość przebudowano w 1535 r. podczas rządów Fryderyka II i Jerzego II Wspaniałego. Zbudowany w stylu renesansowym pod nadzorem włoskich artystów. Powstały wówczas wspaniałe krużganki i wieża bramna, na której Jerzy II umieścił wizerunki swoich protoplastów oraz posągi własne i żony Barbary.
darłowo 2014 023
W 1675 r. po śmierci Jerzego Wilhelma zamek zaczął podupadać. Zniszczony przez ostrzał artyleryjski wojsk pruskich, po zdobyciu zamieniony na magazyny wojskowe. Na początku XX w. rozpoczęła sie rewaloryzacja zamku przerwana II wojną światową, podczas której zamek został bardzo zniszczony.

darłowo 2014 024

darłowo 2014 025
Odbudowany po wojnie jest siedzibą Muzeum Piastów Śląskich. Składa się z kościoła św. Jadwigi, zamku z krużgankami, wieży Lwów i przejazdowej wieży bramnej, na tarasie której niegdyś grały orkiestry witające odwiedzających gości.
darłowo 2014 026
Rzeźba.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s